Nadszedł czas na już dość długo odwlekany post na temat ładowania iPhone w którym rozwiejemy wszystkie Wasze wątpliwości w wątkach utworzonych na podstawie najczęściej zadawanych nam pytań.
Czy muszę używać oryginalnego kabla do ładowania ?
Odpowiedź brzmi niekoniecznie, oryginalne kable mają to do siebie że wykazują bardzo niską trwałość, natomiast dokonując zakupu zamiennego kabla często mamy możliwość wyboru z jakiego materiału jest on wykonany, jakiej ma być długości, jakiego koloru, a co najważniejsze marki premium jak np. Hedo oferują znacznie lepszy stosunek jakości do ceny.
Oczywiście kluczowy warunek podczas dobierania kabla zamiennego to certyfikat MFi.
Co to jest certyfikat MFi ?
MFi jest to skrót od „Made for iPhone, iPod, iPad”. W mocnym uproszczeniu jest to gwarancja że ładowarka z kablem lub sam kabel spełnia wszystkie rygorystyczne normy stawiane przez firmę Apple dzięki którym akcesorium może być bezpiecznie używane z Twoim urządzeniem. Fakt posiadania certyfikatu producenci przedstawiają w formie białej prostokątnej grafiki z rozwinięciem skrótu MFi.
Jakie mogą być konsekwencje ładowania iPhone niecertyfikowanym kablem lightning ?
Najczęściej występujące objawy to bardzo szybkie rozładowywanie się baterii (100% naładowania starcza na 2-5 godzin), bardzo powolne ładowanie baterii lub brak możliwości naładowania baterii do 100%, ciągły stan naładowania baterii na 1%, brak możliwości naładowania telefonu po jego rozładowaniu.
Konsekwencje ładowania kablem bez certyfikatu MFi mogą wystąpić już po pierwszym ładowaniu lub dopiero po kilku miesiącach, zależne jest to od stopnia zgodności ładowania (patrz zdjęcia powyżej) która może się wahać od 0% do 100% .
Mam wyżej opisane objawy, czy zmiana kabla na certyfikowany usunie usterkę w moim iPhone ?
Na początek warto wspomnieć że kabel bez certyfikatu może doprowadzić do uszkodzenia baterii lub płyty głównej a objawy w obu przypadkach są praktycznie identyczne.
Sama wymiana kabla na certyfikowany w momencie kiedy iPhone już wykazuje objawy z poprzedniego punktu , niestety nic nie pomoże. Trzeba zdiagnozować i usunąć usterkę a następnie ładować telefon już kablem certyfikowanym aby znów go nie uszkodzić.
Nasz wyspecjalizowany w naprawach urządzeń Apple punkt serwisowy oferuje możliwość darmowego zdiagnozowania iPhone aby klient nie musiał wymieniać baterii bez potrzeby, sama diagnoza trwa poniżej 15 minut i nie zobowiązuje klienta do naprawy.
Czy ładowarka sieciowa / samochodowa musi posiadać certyfikat MFi ?
Tak, natomiast tylko w przypadku gdy ma ona wbudowany na stałe kabel lightning.
Ładowarki zarówno sieciowe jak i samochodowe posiadające tylko gniazda USB nie muszą i nie posiadają certyfikatu MFi.
Czy mogę ładować iPhone ładowarką z iPad’a ?
Osobiście od wielu już lat używam tylko ładowarek 2,4A jak np. ładowarka do iPad’a 2, nie odnotowałem spadku jakości działania baterii czy innych problemów w 3 letnim już iPhone 6s. Na plus natomiast można zaliczyć znacznie szybsze ładowanie baterii w odniesieniu do standardowej ładowarki 1A.
Używam urządzeń innej marki niz Apple, czy muszę zwracać uwagę na certyfikat MFi ?
MFi tyczy się tylko urządzeń Apple z wejściem na końcówkę lightning.